Zioła i ich działania

Zioła towarzyszą nam od zawsze. Zioła znowu do nas wróciły, być może to znowu chwilowa moda, być może chęć spożywania tego co naturalne. Zioła idelanie działają na wiele dolegliwości, poprawiają nastrój, przecidziałają infekcjom, zmniejszają ból, pomocne w przypadku choroby.

Podzieliłam ziółka według ich głównej funkcji jaką pełnią i którą się sugeruję gdy przygotowuję:

Działanie rozkurczowe:
Ostropest, rumianek

Działanie przeciwzapalne:
Glistnik, melisa, lukrecja

Działanie wiatropędne:
Mięta, kminek

Melisa działanie lecznicze:
Ciągły bieg, szara codzienność oraz oczekiwania, którym nie jesteśmy wstanie sprostać sprawiają, że wpadamy często w stres z którym nie możemy sobie poradzić. Wtedy jako utarty stereotyp ludzie polecają nam żebyśmy usiedli i napili się melisy, która ma działania uspokajające.

Mało ludzi wie, że melisa posiada również działania lecznicze, które często w przypadku tego wywaru niesłusznie się pomija. Melisa bardzo dobrze wpływa na trawienie, koncentracje oraz jest nieocenioną pomocą w walce z migrenowymi bólami głowy. Ciekawą rzeczą jest fakt, że wywaru z melisy możemy używać również w walce z przetłuszczającymi się włosami.

Ziele cytrynowe czyli melisa, a zwłaszcza jej liście znane są od wieków w medycynie ludowej. Obecnie dosłownie w każdym sklepie spożywczym czy aptece można kupić herbatkę z melisy.

Herbatka z melisy znajduje się też prawie w każdej domowej apteczce. Melisa działanie lecznicze na nasz organizm ma ogromne, głównie uspokajające. Wypicie naparu z melisy przed snem powoduje wyciszenie i szybsze zaśnięcie. Picie naparu z liści melisy zalecane jest też przy różnego rodzaju nerwicach.

Melisa działanie lecznicze ma również na nasz żołądek, czy poprawę trawienia. Jest pomocna przy bolesnych miesiączkach, bólach głowy nawet tych migrenowych, oraz przy nudnościach podczas ciąży. Jak widać z powyższego opisu melisa działanie lecznicze ma bardzo duże, przynosi nam spokój, wyciszenie i dobry sen.

Herbata z dodatkiem mięty likwiduje wzdęcia. Taką herbatę z dodatkiem mięty lub całkowicie miętową warto pić po obiedzie, działa rozkurczowo, odpręża i działa wiatropędnie. Idealna przy wzdęciach i problemach z trawieniem.

 

Herbata z pokrzywy to naturalny środek antyhistaminowy, idealna na problemy z katarem siennym lub ogólnie alergią – kontaktowe zapalenie skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*