Tymianek i jego prozdrowotne działanie, pogromca kataru

Tymianek już od zarania dziejów służył jako idealne zioło do inhalacji, udrożniania górnych i dolnych dróg oddechowych. Wierzono w jego magiczną, uzdrowicielską moc, był jak amulet, chronił przed złem. W kolejnym etapie zaczęły pojawiać się prozdrowotne nalewki z tymiankiem w roli głównej.

Tymianek ma wszechstronne działanie od antybakteryjnego, przeciwgrzybiczego, po rozgrzewające, przeciwbólowe, przeciwzapalne, wykrztuśne. Pomaga oczyszczać płuca i oskrzela z wydzieliny. Działa mocno wykrztuśnie. Redukuje stany zapalne o podłożu bakteryjnym. Idealne zioło przy leczeniu zapalenia oskrzeli.

Tymianek to naturalny antybiotyk, który doskonale sprawdza się także przy infekcjach zatok – inhalacje z tymianku udrożniają nos, redukują chorobotwórcze bakterie oraz zmniejszają ból głowy, który towarzyszy zapaleniu zatok oraz zwykłemu katarowi. Napary z tymianku mogą być wykorzystywane w celu łagodzenia stanów zapalnych gardła i błon śluzowych jamy ustnej.

Tymianek zwalcza również pasożyty jelitowe, działa przeciwkaszlowo, przeciwzakrzepowo, oczyszcza płuca/oskrzela z wydzieliny.

Wspomaga m.in. leczenie pleśniawek i aft, a także ropni okołozębowych, działając antyseptycznie i znieczulająco.

Napar z tymianku zwalcza katar.
Tymianek zawiera tymol, który działa jak środek antyseptyczny. Inhalacje z tymianku idealne na górne drogi oddechowe, na zatoki. Nawilża śluzówki w czasie kataru albo, gdy suche powietrze w mieszkaniu.

Herbatka z tymianku redukuje ból gardła, przewlekłe zmęczenie oraz dolegliwości wątrobowe. Zioło to może być także stosowane w postaci olejku eterycznego, który po rozcieńczeniu w oleju bazowym łagodzi ból stawowy i ból mięśniowy, jak również pomaga redukować dolegliwości związane z chorobami reumatycznymi.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*