Trening tabata – początek

Należy odpowiednio dobrać treningi. Możesz zdecydować się na treningi z małymi ciężarami, wówczas należy wykonywać dużą liczbę powtórzeń 15-20 z krótszymi przerwami między seriami (30-60 sekund).

Jeśli zależy Ci na odchudzaniu dobrze połączyć dwa rodzaje ćwiczeń na przeciwstawne mięśnie tzw. antagonistyczne biceps + triceps. Wykonaj je jedno po drugim, bez przerwy.

Jeśli lubisz ćwiczyć z dużym obciążeniem i na dużym speedzie wypróbuj trening tabata. Główna zaleta to zwiększenie metabolizmu i spalanie tkanki tłuszczowej. Co 20 lub 30 sekund robimy przerwy np 5sekund lub 10 sekund
i przechodzimy do kolejnego ćwiczenia. Po takim treningu pojawia się maksymalne zmęczenie. Tabata to trening o wysokiej intensywności (HIIT – high intensity interval training).

HR MAX – maxymalne tętno 208 -(0,7x wiek w latach)
Przykładowo mając 35 lat wykonujemy ćwiczenie (208-(0,7×35)=183,5

Efekt po treningu tabaty utrzymuje się nawet 24h i spala tłuszcz przez dobę od zakończenia wysiłku. Treningi interwałowe nie są tylko dla zaawansowanych trenujących. Wystarczy dopasować je do swoich możliwości i działać na maxa w swojej maksymalnej możliwości.

One Comment

    Metoda ćwiczeń HIIT - Żyć zdrowo i sportowo

    […] okresie wplatać w zwykły bieg zatrzymanie i np. wykonujesz 10 burpees (padnij – powstań). Tabata również jest zaliczana do ćwiczeń metoda […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*