Jod dla zdrowia jakie ma znaczenie?

Trzeba dostarczać jodu w codziennej diecie. Najwięcej mamy go w rybach głównie w dorszu i mintaju. Trochę mniej znajdziemy go w tuńczyku, sardynkach, makreli, żółtym serze, orzechach laskowych. W mniejszej ilości ale również jest obecny w w jabłkach, gruszkach, płatkach owsianych, marchwi, jajach, przetworach mlecznych, brokułach, migdałach, białym ryżu, fasoli, bananach.

Jod jest bardzo ważny, ponieważ nie możemy się bez niego obejść, mimo iż potrzebujemy go do prawidłowego funkcjonowania niewiele, to jednak jego niedobór może być groźny. Brak jodu w organizmie może być oznaką braku pamięci, koncentracji, energii. Możemy mieć problemy ze snem, może szwankować nasza pamięć.

Co jakiś czas powinniśmy sprawdzać poziom jodu w naszym organizmie, jeśli okaże się że mamy jego niedobór, powinniśmy jego braki uzupełnić. Najwięcej jodu gromadzi się w naszej tarczycy, a tarczyca ma zdolność do aktywnego magazynowania tego pierwiastka.

Tarczyca jest niewielkim gruczołem, który produkuje hormony niezbędne dla naszego życia. Tarczyca nie potrafi wytworzyć jodu i dlatego musimy dostarczać go z jedzeniem. Jod z przewodu pokarmowego dostarczany jest do krwi, a następnie zabierany przez tarczycę. Pierwiastek jodu jest bardzo ważny, ponieważ pobudza tarczycę do produkcji ważnych hormonów, a hormony regulują pracę komórek w naszym organizmie.

Pierwiastek jodu usprawnia nasze myślenie, pamięć, koncentrację, uspokaja i zapobiega otyłości. Pierwiastek jodu wpływa na wzrost i rozwój intelektualny. Jod bardzo często nazywany jest pierwiastkiem śladowym lub mikroelementem, ponieważ organizm potrzebuje go niewiele. Gdy mamy za mało tego cennego pierwiastka, to może doprowadzić to do nieczynności tarczycy i braku hormonów. Wyraźnym objawem niedoboru jodu jest powstawanie na szyi, tzw. wola. Pamiętać o tym należy, że wole może być objawem także nadczynności tarczycy.

Podsumowując objawem braku jodu, może być:

  • depresja
  • brak odporności na infekcje górnych dróg oddechowych
  • bóle stawowe
  • zaburzenia pamięci
  • brak energii do życia
  • wypadanie włosów

Ponadto nasz organizm może szybciej się starzeć. Osoby z niedoczynnością tarczycy często skarżą się na odczuwanie zimna, nawet wtedy gdy jest ciepło. Brak jodu może być również objawem bezsenności.

Groźny jest niedobór jodu w czasie ciąży, ponieważ jego brak w skrajnych przypadkach może prowadzić do niedorozwoju fizycznego i umysłowego płodu. Ponadto u kobiet z niedoborem jodu i hormonów tarczycy mogą wystąpić zaburzenia cyklu miesiączkowego i niepłodność. Długotrwały niedobór tego pierwiastka może zahamować wzrost oraz spowodować zakłócenia w rozwoju psychofizycznym, intelektualnym.

Bardzo duże ilości jodu znajduje się w wodzie morskiej. Z wody uwalnia on się do powietrza, a następnie opada na ziemię. Dlatego jest go najwięcej nad morzem. Im dalej od morza, tym jest go mniej. Ważnym źródłem jodu jest sól jodowana. Kupując sól jodowaną musimy sprawdzić jej termin przydatności do spożycia, ponieważ jod szybko się uwalnia i sól staje się bezwartościowa.

Podczas gotowania również jod się uwalnia. Najwięcej jodu występuje również w glonach i rybach morskich. Ponadto występuje on w owocach, warzywach, produktach mlecznych, zbożowych, ale jego zawartość zależy od miejsca uprawy i hodowli. Należy pamiętać że jeśli dobrze się odżywiamy, to niedobór jodu nam nie grozi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*