Herbata, czego o niej nie wiesz?

filiżanka herbaty fotografia

Najlepsza herbata to ta co rośnie wysoko – wysokogórska, na zboczach gór, światło pada o różnych porach. Cały klimat tworzy herbatę i to jak będzie potem smakować.1 etap to zbiór herbaty. Zbiera się tylko 3 pierwsze listki z każdego krzewu. Po zbiorach należy się pozbyć wilgoci – to tzw. proces kurczenia. Następnie proces zwijania, a dalej 3h oksydacji czyli tzw. sauna dla liści. Kolejny etap to 20 minut suszenia i herbata gotowa.
Picie herbaty było popularne już w starożytności i przetrwało do dziś, nic dziwnego w końcu herbata to samo zdrowe.

Herbata działa przeciwutleniająco i przeciwnowotworowo

Herbata ma wiele związków, które działają przeciwutleniająco i przeciwnowotworowo, między innymi jest to związek EGCG, a ten w największej ilości znajduje się w białej i zielonej herbacie. Poza tym dzięki związkowi EGCG herbata ma zdolności opóźniające starzenie się skóry, wzmacniając elastynę oraz kolagen.

Herbata zawiera kofeinę

Można herbatą zastępować kawę.  Herbata również ma w sobie kofeinę, ale w znacznie mniejszej dawce niż kawa, natomiast jest bogata w teinę, która działa podobnie do kofeiny, dzięki czemu pobudza, energetyzuje i poprawia humor. Nie można również zapominać o chryzynie, która ma działanie przeciwlękowe i skutecznie redukuje poziom stresu.

Herbata wspomaga odchudzanie

Herbata jest również świetna na odchudzanie, gdyż w swoim składzie ma polifenole, które łącząc swoje działanie z kofeiną zwiększa użycie energii czego skutkiem jest utlenianie się tłuszczu i pobudzanie metabolizmu oraz trawienia.

Rodzajów herbat jest bardzo dużo i wiele z nich ma dodatkowe składniki, które nadają jej lub zwiększają określone cechy – np. herbata z dodatkiem imbiru i pomarańczy wspomoże odporność i podkręci jeszcze bardziej metabolizm.

Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w kilka rodzajów tego napoju, dlatego najlepszym wyjściem jest herbata na wagę.

Herbata dobra na stres, uspokojenie

Już dawno temu zostało udowodnione, że herbata może wpływać korzystnie na nasz układ nerwowy. Regularne picie odpowiedniej herbaty może nas uspokoić i sprawi, że nie będziemy mieli problemów ze snem.

W przeszłości herbaty kojarzyły nam się z napojem, który niezbyt dobrze smakuje. Dzisiaj jednak takie herbaty cieszą się ogromną popularnością. Ich smak jest znacznie lepszy, a działanie bardzo korzystne. Dla wielu osób picie herbat na stres stało się dobrym nawykiem. Często zastępują one zwykłe herbaty i dzięki temu jesteśmy spokojniejsi. Łatwiej nam też poradzić sobie z codziennymi obowiązkami.

Jeżeli czymś się stresujemy, to niestety nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować i wykonywać swoich codziennych obowiązków. Stres bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Dlatego właśnie w momentach stresujących warto spróbować się uspokoić i zrelaksować.

Dobrym rozwiązaniem są herbaty na stres, które wpływają na człowieka uspokajająco i dzięki temu łatwiej jest sobie poradzić z codziennymi problemami. Jeżeli więc czujemy się zestresowani, to najlepiej zrobić sobie herbatę na stres i usiąść na chwilę w przyjemnym miejscu. To z całą pewnością pozwoli nam się zrelaksować.

Komu herbatę może zaszkodzić?

Przede wszystkim herbata podobnie jak kawa zawiera kofeinę tyle że w mniejszej ilości. Więc na pewno nie można jej pić przed snem bo będziemy mieć problemy z zaśnięciem.

1 filiżanka kawy zawiera 60 – 85 mg kofeiny

1 filiżanka herbaty zawiera od 40 do 60 mg kofeiny.

Nie powinno się przekraczać 280 mg kofeiny dziennie. Kto nie powinien pić herbatę? Jeśli masz skłonności do kamicy nerkowej lub jej powstawania to też nie powinieneś pić herbaty mocnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*