Darjeeling najlepsza herbata świata

filiżanka herbaty darjeeling

Darjeeling to ogólna nazwa herbaty liściastej pochodzącej z regionu Dardżyling położonego w północno-wschodniej części Indii. Najczęściej określa się w ten sposób herbatę czarną, natomiast różni producenci oferują konkretne odmiany, na przykład liściasta herbata Darjeeling Giddaphar, która to pochodzi z ogrodu Giddaphar rosnącego na terenie Darjeeling, a charakteryzuje się cytrusowym aromatem i pochodzi z pierwszego wiosennego zbioru.

Prozdrowotne właściwości herbaty Darjeeling

Herbata Darjeeling posiada wiele właściwości pozytywnie wpływających na funkcjonowanie organizmu: obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza poziom cholesterolu. Ponadto, dzięki wysokiej zawartości flawonoidów opóźnia proces starzenia się organizmu.

Aby uzyskać najlepszy smak oraz zachować właściwości, liście herbaty należy zalać wodą o temperaturze około 95 stopni Celsjusza i parzyć przez trzy minuty.

Jeśli jesteś smakoszem różnego gatunku naparów to z pewnością powinna zagościć w Twoim herbacianym menu indyjska liściasta Darjeeling herbata. Jest ona uznawana za jedną z najlepszych, czarnych herbat pochodzących z Indii.

Sekretem jej niezwykłego smaku i aromatu jest odpowiednie nasłonecznienie regionów, w których sprowadzone z Chin sadzonki mają nabierać swojej mocy.

Oczywiście to czas w którym zbierane są liście ma największy wpływ na smak herbat typu Darjeeling. Z racji położenia plantacji dzielimy zbiory tej herbaty na trzy okresy.

Jest to wiosenny (first flush), letni (second flush) oraz na jesienny (autumnals). Jak widać herbata jest niezwykłą rośliną, z której można wydobyć niezwykle wiele zmieniający tylko czas zbioru liści. Oczywiście znaczenie ma również odpowiednie suszenie i przechowywanie tego szlachetnego naparu.

Herbata jest niezwykle popularnym napojem – możemy pić ją zarówno w domu, jak i w restauracji. Występuje w wielu wariantach, jest w stanie trafić w gust każdego konsumenta. Najzwyklejszą odmianą wydaje się herbata czarna, ponieważ jest ona dostępna niemal wszędzie. Jednak nie każda czarna herbata jest taka sama.

Jesteśmy nadal w okresie pandemii, Covid-19 nadal „grasuje”. Szacuje się straty na plantacjach herabty będą na poziomie 100 milionów kg herbaty. Wzrost cen herbat zwłaszcza tego rodzaju jak Darjeeling będzie nieunikniony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*